Ręczna wciągarka jest rozwiązaniem profesjonalnym, które stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, szczególnie tam gdzie istnieje potrzeba opuszczenia oraz podnoszenia ładunków w konkretnym procesie produkcji lub w obrębie zakładu. Aby spełniała swoje zadanie bez uszczerbku  dla bezpieczeństwa otoczenia bądź osób z obsługi, należy pamiętać i przestrzegać zasad jej używania. Zasady te są określane przez producenta oraz obowiązujące przepisy, ustalane przez organy państwowe..

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Wciągarka ręczna
Wciągarka ręczna

Przede wszystkim- nie należy używać wciągarki ręcznej do transportu i podnoszenia osób. Nie należy również przenosić ładunku nad głowami ludzi oraz nie wolno obciążać wciągarki bardziej, niż pozwala na to jej nośność, gdyż grozi to odpadnięciem ładunku oraz bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Przed użytkowaniem wciągarki ręcznej należy sprawdzić, czy konstrukcja, na której jest zamocowana, jest wystarczająco wytrzymała, by utrzymać w pełni obciążoną wciągarkę.

Przed jakimkolwiek użytkowaniem wciągarki ręcznej trzeba sprawdzić, czy działa ona prawidłowo oraz czy jej hamulec nie uległ jakiejkolwiek awarii. Łańcuch od wciągarki musi być naoliwiony i czysty, należy również kontrolować to, czy jest solidnie zamocowany, a także regularnie sprawdzać, czy jego ogniwa nie uległy przetarciu bądź innemu uszkodzeniu. W przypadku, gdy mamy potrzebę używania wciągarki ręcznej w środowisku niestandardowym, należy kontaktować się od razu z producentem. Ładunek zawsze musi być zamocowany na haku solidnie. Trzeba pamiętać, aby zwrócić uwagę na to czy znajduje się on w stabilnej pozycji. Ładunek, który podwieszony zostaje na wciągarce ręcznej, nigdy nie może pozostać bez nadzoru.

Obsługa i jej kwalifikacje

Użytkowanie technicznych rozwiązań, których praca powiązana jest z bezpośrednim bądź niebezpośrednim zagrożeniem dla ludzi, jest obwarowane przepisami, które określają postępowanie, mające zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim osób oraz podnoszonych ładunków. Osoby obsługujące wciągarkę ręczną, odpowiedzialne za podnoszenie najczęściej dużych ciężarów, muszą być przeszkolone w odpowiedni sposób oraz posiadać potwierdzenie swoich kwalifikacji. Nie należy zezwalać na obsługę urządzeń osobom, które są niedoświadczone i nieprzeszkolone. Stwarza to zagrożenie zarówno dla tej osoby, jak i osób z jej otoczenia. Niebezpieczeństwo dotyczy również samego ładunku, który może zostać nieodwracalnie uszkodzony na skutek upadku.

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…