1. Przyjmij odpowiedzialność za swoje życie – to prawda, że nie jesteś za wszystko odpowiedzialny. Próba narzucenia na ciebie odpowiedzialności za wszystko jest nieetyczna. Równie nieetyczne jest jednak odrzucenie odpowiedzialności i obwinianie wszystkich i wszystkiego za swój los. Znajdź swój „złoty środek”. Zdecyduj za co przyjmiesz odpowiedzialność, przyjmij ją i podnieś na wyższy poziom.1. Przyjmij odpowiedzialność za swoje życie – to prawda, że nie jesteś za wszystko odpowiedzialny. Próba narzucenia na ciebie odpowiedzialności za wszystko jest nieetyczna. Równie nieetyczne jest jednak odrzucenie odpowiedzialności i obwinianie wszystkich i wszystkiego za swój los. Znajdź swój „złoty środek”. Zdecyduj za co przyjmiesz odpowiedzialność, przyjmij ją i podnieś na wyższy poziom.
2. Przyjmij odpowiedzialność za życie innych – tak, to prawda. Nie jesteś odpowiedzialny za wszystko, jednak w tej części, w której jesteś: jesteś odpowiedzialny również za innych. Dlaczego? Ponieważ wszyscy jesteśmy ze sobą w pewien sposób połączeni, powiązani i współzależni.
3. Zadbaj o swoje życie, dbając o zdrowie – czy zdajesz sobie sprawę, że zaniedbując swoje zdrowie (w pewnym sensie) popełniasz rozłożone w czasie samobójstwo? Oczywiście masz prawo się z tym nie zgadzać. Zastanów się jednak: jaka jest różnica pomiędzy świadomym lub (w wyniku zaniedbań bądź zwykłego lenistwa w rozwoju), nieświadomym „zabijaniem się na raty” przez: palenie, nadużywanie alkoholu, leków, szkodliwe używki czy spożywaniem toksycznej żywności? (UWAGA: w tym czasopiśmie znajdziesz wiele informacji o produktach wspomagających twoje zdrowie).
4. Bądź słowny – stań się człowiekiem, którego słowo coś znaczy. Kiedy mówisz, że coś zrobisz: zrób to. Kiedy mówisz, że gdzieś będziesz: bądź tam. Kiedy mówisz, że zadzwonisz: zadzwoń. Kiedy mówisz, że można na ciebie liczyć: stań się osobą, na którą można liczyć. Zastanów się: ile w dzisiejszym świecie warte jest czyjeś słowo? Zastanów się potem: ile warte jest twoje słowo?
5. Bądź punktualny – czas jest jedną z największych wartości w życiu. Możesz odzyskać wiele utraconych dóbr. Nie odzyskasz jednak utraconego czasu. Szanuj go. Szanuj swój czas i czas innych. Szanując czas innych ludzi – im samym okazujesz szacunek, (w drugą stronę działa to tak samo!). Co myślisz o człowieku punktualnym? Co myślisz, kiedy przybywa na spotkanie kilka minut przed czasem? Czy zauważasz to w ogóle? Czy doceniasz? A co myślisz o tym, który się spóźnia? Co myślisz o tym, który spóźnia się (niemalże) zawsze? Co myślisz o tym, który dzwoni i informuje cię, że się spóźni? A o tym, który robi to po czasie, będąc już spóźnionym? Przecież ty już o tym wiesz! A co myślisz o tym, który nie powiadomi cię wcale? A jak myślisz, co myślą o twojej punktualności inni?
6. Bądź prawy – umawiasz się na coś? Dotrzymuj swoich zobowiązań. Dotrzymaj ich wtedy gdy są dla ciebie korzystne i dotrzymuj wtedy gdy nie są! Jeżeli nie możesz ich dotrzymać: skontaktuj się, informuj, negocjuj, proś o prolongatę, zwolnienie lub zmianę warunków.
7. Płać rzetelnie i terminowo – dotrzymuj swoich zobowiązań finansowych. ZAWSZE. Pamiętaj: kiedy pożyczasz: wydajesz CUDZE PIENIĄDZE. Oddaj je w terminie. Pamiętaj o tym. Kiedy przyjmujesz cudze dobra na odroczoną płatność – ktoś uwzględnia to w swoim budżecie. Może wydawać ci się czasami, że dzień czy dwa opóźnienia nic nie znaczy, a tymczasem ktoś może stracić płynność finansową, kontrakt czy dobre imię. Myślałeś kiedykolwiek o tym w tych kategoriach? Płać na czas, oddawaj na czas i dotrzymuj zobowiązań finansowych w terminie.
8. Pomagaj innym i przyjmuj pomoc – jeżeli myślisz, że nie potrzebujesz niczyjej pomocy, to… Moim zdaniem każdy człowiek potrzebuje. Wielokrotnie trafiałem na stwierdzenie, że wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem. W pełni się z tym zgadzam. Jako człowiek jesteś wspaniałym indywidualnym organizmem, jako ludzie jesteśmy jednak wspanialszym super-organizmem. Kiedy choruje „kawałek ciebie” – chorujesz ty cały. Kiedy boli „kawałek ciebie” cierpi całe twoje ciało. Dopóki cierpi choć jeden człowiek, dopóty cierpi cała ludzkość – choć odpowiedzialność jest rozproszona i możesz jej nie odczuwać, odpowiadamy za to wszyscy. Pomagaj zawsze, kiedy tylko możesz.
9. Ucz się, rozwijaj i doskonal – dziś jesteś najwspanialszym sobą, jakim się stałeś… Czy to jednak najwspanialsza wersja ciebie, jaką mogłeś się stać? Nie wiem, ile osiągnąłeś. Zadam ci jednak pytanie: czy osiągnąłeś już szczyt swoich możliwości? Czy to wszystko na co cię stać? Czy masz może większe aspiracje? Teraz ty zadaj sobie pytania: po co? Dlaczego miałoby Ci się chcieć: chcieć? I dla kogo? …mogłoby chcieć ci się więcej? Stając się coraz lepszą wersją siebie, tworzysz lepszą wersję całej ludzkości.
10. Dziel się – dziel się z innymi. Nie tylko z najbliższymi, nie tylko „transakcyjnie i inwestycyjnie”. Dziel się nie dlatego, że coś możesz otrzymać (a „coś” otrzymasz zawsze. Na pewno!), dziel się dlatego, że to właściwe. Wszystko jest energią. Energia krąży. Pomyśl: co najwspanialszego możesz dać, żeby wnieść swój wkład w budowanie lepszego świata? Cokolwiek postanowisz, pamiętaj: dając kawałek swojego życia, by życie innych było lepsze, dajesz coś najwspanialszego – dajesz siebie.
Jeśli tylko zechcesz, bo to oczywiście twój wybór: możesz wciąż podnosić swoją wartość. Możesz być człowiekiem honoru.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…