Wiem natomiast jak jest w dzisiejszych czasach. Ty również to wiesz. Każdy z nas to wie. Jacy są zatem współcześni ludzie? Z całą pewnością:

Każdy człowiek jest inny

– to stwierdzenie jest równie banalne, co prawdziwe. Często jednak zapominamy o nim i spodziewamy się (bądź wręcz wymagamy) od ludzi zachowań zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Jednak ludzie zdecydowanie częściej zachowują się inaczej, niż sobie tego życzymy, a rzadziej zgodnie z tym. Dlaczego? Ponieważ ty również tak się zachowujesz, ty również częściej zachowujesz się tak jak chcesz, a nie tak jak chcieliby inni. Prowadzi to nas do niezwykłego dualizmu, w którym z jednej strony każdy mógłby zachowywać się jak chce, a z drugiej zaś spełniałby oczekiwania innych. Wchodzimy w interakcję dwóch przeciwstawnych obszarów: zachowania praw jednostki przy jednoczesnym spełnianiu zasad współżycia z innym człowiekiem (w związku) i innymi ludźmi (w coraz większej grupie: od rodziny po coraz to większe społeczności). Kolizja i konfrontacja praw jednostki z prawami społecznymi są nieuniknione. Potrzebujemy zatem struktury wyższego rzędu, którą jest:

System wartości

Łączy pojedyncze wartości w większy zbiór. Zmienia się on w zależności od wielu czynników: czasów i warunków, w których żyjemy; ludzi, którzy nas otaczają; oczekiwań kulturowo-społecznych; wymogów środowiskowych; kontekstu sytuacyjnego; wychowania czy wierzeń. Nasz osobisty system wartości wynika w pewnym sensie z naszego pochodzenia, rozwoju, obecnego stanu, a także przyszłości, do której urzeczywistnienia dążymy. Jeżeli zatem świat, w którym żyjesz nie podoba ci się, jeżeli uważasz, że powinien być inny: zmień go. Jak jednak zmienić cały świat?

Zmień świat, zmieniając siebie

…Jeśli masz dość narzekania na całe zło tego świata i na to jacy są ludzie, jest rozwiązanie. Zmień ich. Zmień ich wszystkich naraz, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Masz taką moc. Możesz zmienić wszystkich w jednej sekundzie! Jak? Zmieniając siebie i swoje postrzeganie świata. Zostawmy wszystkie wielkie rzeczy na później. Dziś skupmy się nad tymi małymi. Zajmijmy się cegiełkami naszej codzienności, które niczym atomy budują naszą rzeczywistość. Zanim jednak powiem ci jak zmienić świat, pozwól, że odpowiem na pytania, które mogą zrodzić się teraz w twojej głowie:

Cóż ja mogę zrobić i dlaczego ja?

To bardzo dobre pytania. Czyżbyś był wybrańcem, niczym Neo z „Matrixa”? Czy może jakimś mesjaszem, którego zapowiadały proroctwa albo prastare przepowiednie? Czy jesteś kimś specjalnym? Wyjątkowym? Czy masz wpływ na losy świata? Odpowiedź brzmi: tak!

Jesteś wyjątkowy i masz wpływ na losy świata. Tak: TY. I żeby sprawa była jasna: ja wcale nie daję ci takiego prawa, nie nakładam takiej odpowiedzialności. Ja jedynie ci to uświadamiam. Pomyśl, proszę… Ludzie nie tylko stoją w kolejce: ludzie stojąc – tworzą kolejkę. Ludzie nie tylko stają w korkach. Ludzie, stojąc w korkach – tworzą je. Ludzie nie tylko są częścią społeczeństw. Ludzie, będąc ich częścią – tworzą je. Tworząc siebie, współtworzysz naszą rzeczywistość. Ty: swoją i moją, a ja moją i twoją. Kiedyś, kiedy poddawałem się myśleniu grupowemu, przytakiwałem jak wszyscy inni, gdy jakiś „geniusz” mawiał: „bo ludzie tacy są”, „bo Polacy tacy są”. Nie. Stop! Nawet jeśli tego typu twierdzenia mają
w sobie ziarno prawdy, to jest to tylko jej część. Reszta brzmi: to my tacy jesteśmy. Co z tego wynika? To bardzo proste: chcesz zmienić siebie? Zmień siebie. Chcesz zmienić kogoś? Zmień siebie. Chcesz zmienić Polskę? Zmień siebie. Chcesz zmienić świat? Zmień siebie. Czy to może być aż takie proste? Czy to zadziała? Oczywiście, że tak. Obecnie nie jest to już kwestią wiary czy hipotezy. Dziś jest to kwestia naukowych dowodów, które możesz znaleźć w niesamowitej inicjatywie, którą jest:

Projekt globalnej świadomości

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Jak ubierać dziecko

    Dzieci rosną niesamowicie szybko i inwestowanie w drogie, markowe ubrania nie zawsze odnos…
  • Białko, jako paliwo napędowe organizmu

    Białko stanowi budulec naszego organizmu i choć potocznie kojarzy się z odpowiednim stanem…
  • Nie płacz, kiedy nie jadę

    Lipiec upłynął pod znakiem wcześniejszych powrotów z wakacji. Nauczka, że trzeba jeździć n…
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak ubierać dziecko

Dzieci rosną niesamowicie szybko i inwestowanie w drogie, markowe ubrania nie zawsze odnos…