Z sukcesem w biznesie mamy do czynienia wtedy, gdy korzyści czerpią obydwie strony. Przedsiębiorcy muszą sami przekonać się, że istnieją stworzone dla nich narzędzia finansowania, które mają pomóc im osiągnąć sukces.

Obecnie polskie firmy mają dostęp do wielu różnych instrumentów finansowych stworzonych do realizacji ich planów inwestycyjnych. Mimo to, jak pokazują wyniki badań TNS Pentor zaprezentowane w raporcie „MŚP pod lupą”, aż 92 proc. polskich małych i średnich firm pokrywa Wydatki inwestycyjne ze środków własnych Dwa najpopularniejsze instrumenty zewnętrznego finansowania – kredyt i leasing – są wykorzystywane odpowiednio: przez 46 proc. i 32 proc. MSP. Z funduszy unijnych korzysta zaledwie co dziesiąte przedsiębiorstwo.

Decyzja o finansowaniu inwestycji wyłącznie ze środków własnych spowodowana jest często pewnym brakiem doświadczenia lub też wiedzy oraz orientacji w dostępnych możliwościach. Fakt, że lwia część przedsiębiorców korzysta wyłącznie z własnych oszczędności, świadczy o niepełnym wykorzystaniu potencjału usług finansowych, jakie pozostają do dyspozycji biznesu. Tę sytuację można wytłumaczyć kilkoma czynnikami. Przede wszystkim rynek tych usług w Polsce, podobnie jak inne branże, również musiał przejść określoną drogę i dzisiaj jego oferta jest nieporównywalnie bogatsza niż przed laty.

W miarę rozbudowy oferty narzędzi finansowania, rośnie też ich świadomość wśród przedsiębiorców. Należy również pamiętać, że po upadku Lehman Brothers reputacja sektora finansowego została mocno nadszarpnięta, a dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania był bardzo utrudniony.

Na szczęście polskie małe i średnie firmy bardzo szybko i sprawnie adaptują się do nowych warunków, szukając nowych możliwości finansowania swojego biznesu. Coraz więcej firm dostrzega perspektywy, jakie oferuje im nie tylko tradycyjne kredytowanie, ale również leasing i faktoring. W ciągu dekady, wartość zawartych umów leasingowych wzrosła prawie trzykrotnie. Powiększa się też grono firm korzystających z faktoringu, czyli przenoszenia roszczeń o zapłatę należności na wyspecjalizowane instytucje umożliwiające wcześniejsze odzyskanie długu.

Każda firma ma swój indywidualny charakter, dlatego dobór źródeł finansowania powinien się opierać na solidnej analizie biznesplanu. Korzystanie w coraz większym stopniu z usług sektora finansowego sprawi, że w skali makro, polskie przedsiębiorstwa będą coraz bardziej konkurencyjne i efektywne, a także lepiej przygotowane do zmieniającej się sytuacji rynkowej. W efekcie przyniesie to szybszy rozwój polskiej gospodarki.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…