Dom Usługi Projekt studni to nie wszystko, czyli o czym jeszcze musisz pamiętać!

Projekt studni to nie wszystko, czyli o czym jeszcze musisz pamiętać!

3 min odczyt
0
0
124

Wbrew pozorom i zdziwieniu nie jednego z nas, budowa przydomowej studni na własny użytek także wymaga od zainteresowanego jej budową człowieka dopełnienia kilku formalności. Ich ilość i poziom skomplikowana zależy natomiast od tego na jaką studnię się zdecydujemy i na jakim terenie chcielibyśmy ją wykopać.

O to trzy porady (ABC) dla każdego, kto chciałby lub będzie chciał wybudować studnię.

A. Nie zapomnij sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Możliwe, że teren na którym mamy zamiar w przyszłości wybudować dom i znajdującą się zaraz przy nim studnię, posiada swój miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a co za tym idzie, mogą również zostać w nim uwzględnione ograniczenia odnośnie budowy studni. Dlatego trzeba to sprawdzić, jeszcze przez zakupem danej działki.

B. Jakich dokumentów potrzebujemy do wybudowania tzw. studni płytkiej?

Dla typowych studni powstających przy domach jednorodzinnych, czyli takich, które pobierają wodę z tzw. pierwszego poziomu wodonośnego  oraz tych o głębokości do trzydziestu metrów, polski ustawodawca nie przewidział żadnych specjalnych pozwoleń. W takich wypadkach wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy we właściwym dla naszej posesji organie administracji architektoniczno-budowlanej. Należy do niego dołączyć:

  • rysunek usytuowania studni;
  • oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.

Złożony wniosek musi zostać rozpatrzony w ciągu trzydziestu następnych dni, a po uzyskaniu zgody na budowę studni mamy na to kolejne dwa lata.

C. Jakie dokumenty potrzebujemy do wybudowania tzw. studni głębokiej?

W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani budową studni głębszej niż 30 metrów, czeka na nas o wiele więcej formalności. Trzeba wówczas uzyskać także pozwolenie wodnoprawne, a także przygotować tzw. operat wodnoprawny. Obligują nas wtedy zapisy ustawy Prawa wodnego i Prawa górniczego i geologicznej, z którymi trzeba się rzetelnie zapoznać.

Studnie od projektu po realizację:” https://hoh.pl/wiercenie-studni/

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Usługi

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wycieczka do sklepu odzieżowego – kupuj z głową cz.3

Kupuj jako pierwsza (ale naprawdę pierwsza) Gdy twoje koleżanki gorączkowo szukają kostium…