Dom Hobby Programowanie PHP – Zmienne i Tablice

Programowanie PHP – Zmienne i Tablice

5 min odczyt
0
0
1,055
php

ZMIENNE

Podstawowym elementem każdego języka programowania, również PHP, są zmienne. Za ich pomocą możemy się odwołać do wartości przeciwnych w skrypcie. Zmienna może także zmieniać swoją wartość podczas przetwarzania skryptu.

Zmienne deklarujemy po znaku dolara, wpisując zaraz za nim jej nazwę. W nazwie mogą wystąpić litery, zarówno duże, jak i małe, liczby oraz znak podkreślenia. Nazwa zmiennej musi zaczynać się od litery, w innym przypadku spowoduje to błąd. PHP także pozwala na definiowanie nazw zaczynających się od znaku podkreślenia – jednak są to wówczas zmienne, tablice i stałe pochodzące od samego interpretera, na przykład $_POST. $_GET $_SERVER. Jednak w praktyce, aby na przykład móc po jakimś czasie szybko przeanalizować kod, lepiej zachowywać różre nazewnictwo zmiennych i nie używać nazw używanych przez zmienne systemowe.

Kurs PHP
Kurs PHP

PHP nie wymaga deklaracji wszystkich zmiennych, jakich mamy zamiar użyć w Programie zaraz na początku, nie trzeba także deklarować ich typu. czyli rodzaju wartości, jaką ma ona przechowywać. Przypisanie wartości do zmiennej następuje po jej wywołaniu i przypisaniu z prawej strony za pomocą znaku równości. Teraz możemy z zawartością zmiennej wykonać dowolne operacje, takie jak na przykład i wyświetlić jej zawartość w przeglądarce internetowej.

<?php

$informacjadowyswietlenia = ‚Kurs Programowania PHP’;

echo $informacjadowyswietlenia;

?>

Program po wykonaniu operacji pokaże rezultat: Kurs Programowania PHP

TABLICE

Tablice to element przechowujący pary klucz -wartość. Dzięki nim można przechować bardzo dużo danych pod jedyną nazwą. Tablice i ich elementy można dowolnie modyfikować podczas wykonywania programu. Tablicę deklarujemy po znaku dolara $. Zaraz za nim następuje jej nazwa mogąca się składać 1 liter, zarówno dużych, jak i małych, liczb oraz znaku podkreślenia. Po nazwie znajduje się klucz otoczony nawiasami kwadratowymi. Na*wę rozpoczynamy od znaku litery lub pod kreślenia, liczba nie może być pierwszym znakiem nazwy tablicy, gdyż to wywoła wewnętrzny błąd PHP. Podobnie jak w przypadku zmiennych PHP nie wymaga deklaracji wszystkich tablic, jakich mamy zamiar użyć wewnątrz programu, ani deklarowania jej długości. Elementy można tworzyć w momencie, kiedy będą nam potrzebne.

Przypisania wartości dokonujemy za pomocą znaku równości umieszczonego zaraz za elementem tablicy, następnie umieszczamy wartość z którą następnie możemy zrobić niemal wszystko, na przykład wyświetlić w oknie przeglądarki. Tablice mogą być jednowymiarowe i wielowymiarowe. Oznacza to, iż w tablicy po pierwszym kluczu mogą być przypisane wartości jak i może znajdować się kolejna tablica.

<?php
$Informacja[‚DoWyswietlenia’]= ‚Kurs Programowania PHP’;
echo $Informacja[‚DoWyswietlenia’];
?>

Program po wykonaniu operacji pokaże rezultat: Kurs Programowania PHP

<?php

$Tablica [‚ wyazukiwarka_nazwa’] = ‚Google’;
$Tablica [‚ wyazukiwarka_url’] = ‚www.google.pl’;
$Tablica [‚ wyszukiwarka’] [‚nazwa’] = ‚Google’;
$Tablica [‚wyszukiwarka’][‚url’] = ‚www.google.pl’
?>

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…