Dom Newsy Powłoki hydrofobowe – czym są i jakie mają zastosowanie ?

Powłoki hydrofobowe – czym są i jakie mają zastosowanie ?

2 min odczyt
0
0
119

CHARAKTERYSTYKA

Powłoka hydrofobowa stanowi warstwę nieprzepuszczalną dla wody i powoduje odpychanie jej cząsteczek. Może być użyta na wszelkiego rodzaju powierzchniach, ułatwiając spływanie cieczy i jednocześnie nie pozostawiając śladów. Tym samym powłoka ta chroni przed niepożądanym przemakaniem strefy, którą obejmuje, a także przed przedostawaniem się zanieczyszczeń.  Jej ogromnym atutem jest to, że nie zmienia właściwości wody i umożliwia dalszą przepuszczalność powietrza. Wyróżniamy dwa typy powłok: ceramiczną, która stanowi najbardziej trwałą i skuteczną ochronę, zapewniając przy tym estetyczny efekt wizualny w postaci wygładzenia powierzchni  oraz nie mniej skuteczną polimerową, będącą jednak szybszą alternatywą.

SPOSÓB DZIAŁANIA

Wystarczy za pomocą odpowiedniego aplikatora rozprowadzić ją na suchej i czystej powierzchni i pozostawić do wyschnięcia na kilka godzin. Powstaje wówczas niedostrzegalny dla ludzkiego oka film o bardzo małej grubości, liczonej zaledwie w nanometrach. Warstwa hydrofobowa za pomocą siły oddziaływań powierzchniowych odpycha cząsteczki wody, co powoduje jej samoczynne spływanie z zaimpregnowanego obszaru.

ZASTOSOWANIE

Powłoki hydrofobowe znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Są powszechnie wykorzystywane w motoryzacji do zabezpieczania lakieru oraz szyb pojazdu. Impregnacji poddaje się również obuwie i odzież w celu ochrony przed przemakaniem. Wrażliwe powierzchnie w naszych domach, takie jak np. kabina prysznicowa, po jej zastosowaniu będą zdecydowanie prostsze w utrzymaniu.

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Olej do świec – jakie produkty wybierać?

Plastikowe świece, które palą się dzięki znajdującym się w nich oleju to praktyczny elemen…