Przy wielu furtkach wejściowych na posesje można jeszcze spotkać tradycyjne dzwonki. Warto rozważyć ich wymianę na domofon lub wideodomofon. Taka inwestycja nie jest zbyt kosztowna, a może przynieść spore korzyści.

Domofon
Domofon

Domofon to podstawowy element ograniczający wejście na posesję. Składa się ze kasety (z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym) umieszczonej przy furtce, oraz z unifonu zainstalowanego w domu. Dzięki identyfikacji głosowej, umożliwia wpuszczanie tylko pożądanych gości. Jeżeli wejście na posesję jest niewidoczne z domu, warto rozważyć zakup wideodomofonu, który – dzięki kamerze umieszczonej przy furtce i monitorowi w pomieszczeniu – pozwala dodatkowo obserwować osoby stojące przy wejściu.

Analogicznie jak w przypadku instalacji alarmowej, połączenie pomiędzy urządzeniami – w tym przypadku stacją bramową a domem – może być realizowane drogą radiową bądź poprzez kable. Pierwszy wariant jest droższy, ale nie wiąże się z żadnymi większymi pracami. Trzeba tylko zapewnić zasilanie urządzeniu bramowemu, np. doprowadzając kable bezpośrednio ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej w linii ogrodzenia. Jeżeli zdecydujemy się na model przewodowy, możemy wykorzystać instalację dzwonka lub położyć nowe przewody. W tym celu trzeba zakupić specjalne kable, przeznaczone do układania w ziemi. Na posesji zakopuje się je na głębokości 60-70 cm. Aby wyeliminować naprężenia związane z ruchami gruntu, przewód należy obsypać kilkucentymetrową warstwą piasku. 10 cm ponad nim układa się pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która uchroni kabel przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac w ogrodzie.

Prosty zestaw domofonowy kupimy już za ok. 150 zł. Ceny wideodomofonów są zróżnicowane – najtańsze modele kosztują niespełna 500 zł, zaawansowane – nawet 2000-3000 zł. Montaż w wykończonym domu to wydatek rzędu 200-300 zł.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie rodzaje sprzętu okulistycznego możemy znaleźć na rynku?

Okulistyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, w której szczególnie ważne są …