Odzież patriotyczna 

Ubiór pozwala nam na wyróżnienie się spośród tłumu, albo na wyrażenie swojej przynależności do konkretnej subkultury. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się podkoszulki z symbolami bohaterskiej walki Powstańcow Warszawskich i okresu II wojny światowej. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, skąd pochodzą symbole, które dumnie nosisz na koszulce ? Sprawdź poniżej, co tak naprawdę oznaczają.

 

Odzież patriotyczna – skąd wziął  się jej fenomen ?

Fenomen ciuchów patriotycznych wywodzi się z silnego przywiązania do Ojczyzny. Od dawien dawna jednoczyliśmy się w kwestiach walki z narzucanym prawem i dbaniem o bezpieczeństwo. Pamięć o bohaterach, którzy walczyli w obronie Rzeczypospolitej przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Żywych świadków tych wydarzeń jest coraz mniej, niemniej pamięć o ich dokonaniach ciągle żyje pośród społeczeństwa.

Odzież patriotyczna
Odzież patriotyczna

Dotychczas skupiano się na filmach, serialach, które przypominają o tamtym okresie, niemniej wymagały one sponsorów i wielu miesięcy pracy. Poszukiwania zostały oparte o rzeczy, które posiadają duże szanse na zainteresowanie młodzieży. Zaczęto produkować gry planszowe i komputerowe, muzykę i komiksy. Eksperymentom poddawano również odzież, która szybko zyskała wielu zwolenników. W końcu noszenie koszulki z godłem stało się po prostu modne.

 

5 najbardziej popularnych symboli

Spacerując po ulicach miasta można spotkać się z niżej wymienionymi symbolami :

  •  Godło ( symbol rozpoznawany na całym świecie. Nieodzownym elementem białego orła jest korona, która stanowi oznakę władzy ),
  • Biało-czerwone barwy ( mają bezpośredni związek z flagą Polski ),
  • Znak Polski Walczącej ( główny symbol niepodległości i walki z okupantem ),
  • Biało-czerwona opaska na rękę ( tego rodzaju opaski były symbolem oddania się dla dobra Ojczyzny podczas Powstania Warszawskiego ),
  • Powstaniec ( Zwykle jest to szkic głowy z wojskowym hełmem ).

Bohater, czy narodowiec ?

Obecnie odzież militarna wzbudza wiele kontrowersji. Jest to związane z faktem, że coraz częściej towarzyszy ona różnym zagrywkom społecznym i politycznym. Środowiska takiej jak chociażby Ruch Narodowy mobilizują swoich członków do zakładania tego typu odzieży. Dziś jest symbolem sprzecznych ze sobą wartości : brak poszanowania wartości innych, dyskryminacji , czy przedstawiania siebie jako ruchu patriotycznego. Prawdziwe przesłanie symboli narodowych ulega zatraceniu. Oczywiście tak zwane szufladkowanie ludzi nie będzie miało dobrego wpływu na społeczeństwo, a wręcz je zniszczy. Miej na uwadze jedno, odzież patriotyczna to sposób na wyróżnienie się pośród tłumu i okazanie swojego patriotyzmu. Gdy zobaczysz na ulicy posiadacza takiej odzieży, nie przyporządkowuj go do konkretnej grupy politycznej, albo społecznej. Nie poddawaj ocenie człowieka ze względu na to, co na sobie nosi. Szanuj także symbole narodowe, bo stanowią prawdziwy wyraz miłości względem Ojczyzny.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Samodzielne mycie samochodu. Czy to ma sens?

Samodzielne mycie samochodu to krok, na który decyduje się wielu kierowców, uważając, że w…