Oświetlenie domu jest bardzo ważnym aspektem wystroju wnętrz, ale także naszego samopoczucia. Różne natężenie światła powinno towarzyszyć nam w chwilach relaksu i pracy. Dobierając lampy, oczywiście powinniśmy kierować się ich walorami estetycznymi, ale zwróćmy również uwagę na zastosowanie i funkcje jakie mają spełnić.

Lampy do salonu

Salon jest miejscem, w którym spędzamy większość swojego czasu w domu. Lubimy siedzieć tam czytając książki, oglądając filmy, a także spotykając się z przyjaciółmi i rodziną. Zadbajmy więc o to, aby odpowiednio oświetlić serce naszego domu. Warto podzielić salon na strefy za pomocą oświetlenia. Miejsce do czytania książek powinno mieć jaśniejsze światło niż miejsce, w którym oglądamy telewizor lub biesiadujemy ze znajomymi. Jak zatem to zrobić ?

Jeżeli miejscem do czytania jest ta sama kanapa, z której oglądamy telewizor postawmy na 2 rodzaje oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem będzie lampa stojąca tuż za lub obok kanapy z jasnym światłem i lampa ścienna lub widząca w okolicy telewizora z nieco stłumionym, mniej intensywnym światłem . Lampa obok kanapy posłuży nam jako oświetlenie do czytania książek, dzięki któremu nasze oczy nie będą się męczyły. Lampy o stłumionym świetlne, np. żółtawym lub pomarańczowym, umieszczone w pobliżu telewizora ocieplą wnętrze tworząc przytulną, rodzinną atmosferę, sprzyjająca spotkaniom i wspólnym domowym sensom.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Lampy do jadalni

Wybierając oświetlenie do jadalni musimy wziąć pod uwagę rozmieszczenie mebli. Zazwyczaj centralnym miejscem naszych jadalni jest stół, który musi zostać dobrze oświetlony. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będą lampy wiszące nad centralną częścią stołu. Musimy jednak pamiętać, że lampy w jadalni powieszone tuż nad stołem nie mogą dawać zbyt jasnego światła. Będą wisiały na wprost naszych oczu, a więc zbyt intensywne światło wpłynie na  rozdrażnienie i dyskomfort jedzenia. Jeżeli kupiliśmy już lampy do jadalni, które świecą tak mocno, że bez problemu oświetlą nie tylko stół, ale i całe pomieszczenie – zawieśmy je bliżej sufitu. Dzięki temu światło nie będzie przeszkadzało nam przy jedzeniu, a lampa spełni również funkcje oświetlenia całego wnętrza. A co jeżeli stół nie jest centralnym miejscem naszej jadalni ? Możemy wówczas skorzystać z lamp podłogowych na wysięgniku, które dają możliwość ustawienia ich gdzieś nieopodal stołu, oświetlenia tuż nad jego centralną częścią. Do rozjaśnienia pozostałej części jadalni sprawdzą się wówczas lampy sufitowe, znajdujące się tuż przy samym suficie. Staną się wówczas elementem wystroju, który podobnie jak w salonie przyczyni się do zbudowania ciepłej atmosfery.

Jak widać wybór lampy do jadalni i salonu nie jest trudny, wystarczy zastanowić się jakie miejsca mają być bardziej i mniej oświetlone. Spróbujmy zatem od tego prostego podziału na strefy, gdzie musimy bardziej wytężyć wzrok i strefy do relaksu, w których światło ma być jednym z elementów dekoracji, budującym atmosferę.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czym jest inteligentny dom?

Inteligenty dom Szczecin to przyszłość automatyki domowej. Wyposażone są w podłączone urzą…