Kwas mrówkowy (inaczej karboksylowy) to związek organiczny występujący naturalnie w przyrodzie – np. w pokrzywach, organizmach pszczół oraz jadzie mrówek. Często stosuje się go również w szeroko rozumianym przemyśle, ale w tym przypadku jest uzyskiwany głównie poprzez połączenie metanolu z tlenkiem węgla albo jako produkt uboczny procesu wytwarzania kwasu octowego techniką utleniania. Wysokiej jakości kwas mrówkowy można kupić m.in. w tym sklepie internetowym z chemią: https://www.centro-chem.pl/pl.

Podstawowe właściwości

Kwas mrówkowy jest substancją silnie żrącą, która powoduje zazwyczaj korozję. Dobrze rozprowadza się w wodzie i łączy z różnego rodzaju rozpuszczalnikami, takimi jak choćby benzoen, toulen, etanol, eter dietylowy czy aceton. Charakteryzuje się przede wszystkim sporą ulotnością, ostrym zapachem i delikatnie żółtym kolorem (choć niekiedy jest całkowicie bezbarwny). Wykazuje ponadto właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków, środków farmaceutycznych oraz preparatów o działaniu silnie dezynfekującym.

Szerokie zastosowanie w licznych branżach

Ze względu na swoje cenne właściwości kwas mrówkowy jest powszechnie używany w branży medycznej – m.in. do produkcji leków przeznaczonych dla osób zmagających się z reumatyzmem i chronicznym bólem stawów oraz leków rozszerzających naczynia krwionośne. Poza tym wykorzystuje się go w rolnictwie jako dodatek zakwaszający do pasz dla zwierząt (w celu ograniczenia rozwoju grzybów) oraz środków do zwalczania szkodliwych dla roślin pleśni. Jak by tego było mało, omawiany kwas jest stosowany w pszczelarstwie do zapobiegania rozwojowi roztoczy niebezpiecznych dla pszczół, a także do produkcji farb, garbowania naturalnych skór czy impregnowania tkanin. Dodajmy, że nierzadko jest też składnikiem następujących produktów:

  • płynów i szamponów do włosów (poprawia ukrwienie skóry głowy)
  • maści przeciwbólowych
  • żywności – szczególnie ryb marynowanych, soków oraz przecierów owocowych i warzywnych (pełni rolę konserwantu)
Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Olej do świec – jakie produkty wybierać?

Plastikowe świece, które palą się dzięki znajdującym się w nich oleju to praktyczny elemen…