Szerokość chwytu

Tym razem chodzi o szerokość chwytu podczas unoszenia przedramion ze sztangą stojąc (ćwiczenie na bicepsy). Bicepsy to mięśnie złożone z dwóch głów – krótkich i długich. W zależności od szerokości chwytu na sztandze różna jest praca tych głów. Przy jednej szerokości chwytu głowy długie pracują mocniej, przy drugiej zaś słabiej. Warto tę zależność wykorzystać w treningach.

Z reguły im szerszy chwyt, tym mocniej pracują głowy krótkie, natomiast im węższy chwyt, tym mocniej pracują głowy długie.

Wiedza o oddziaływaniu szerokości chwytu na poszczególne głowy bicepsów pozwoli nam kontrolować rozwój bicepsów. Zalecanym rozwiązaniem jest zmiana szerokości chwytu po każdej wykonanej serii. Trzeba mieć świadomość, że rozrostowi bicepsów najlepiej służy chwyt szeroki, natomiast efektowny kształt tych mięśni nabiera się przy chwycie wąskim.

Treningowa ekonomia

Brzmi to bardzo „naukowo”, ale zasady są proste: ćwiczmy tak, aby mieć z tego przyjemność. Przede wszystkim należy unikać kontuzji, zaufać tylko trenerowi z prawdziwego zdarzenia, nie wdawać się w konflikty, zadbać o stały dopływ wysokiej energii (żeń-szeń), nosić wygodne obuwie oraz nastawić się mentalnie na to, że nasz trening to przede wszystkim zabieg higieniczny!

Jeżeli już tak się stało, że przez nieostrożność doznaliśmy kontuzji, która wprawdzie nie przeszkadza nam w życiu codziennym, ale utrudnia treningi, to starajmy się napompować krwią miejsce urazu, co oznacza, że przez jakiś czas powinniśmy wykonywać serie po 30-50 powtórzeń.

Ćwiczenia poprawiają nasz wygląd, ale pamiętajmy, że siłę zdobywamy przede wszystkim w trakcie ćwiczeń na mięśnie grzbietu i nóg, bo są to partie najmocniej umięśnione.

Ćwicząc mięśnie brzucha, nie używajmy bardzo dużych obciążeń, bo wtedy na pewno nie zlikwidujemy tkanki tłuszczowej. Owszem, poprawimy wydolność i siłę tej partii mięśni, jednak w celu pozbycia się nieapetycznych „boczków” trzeba zmniejszyć ciężar tak, aby dało się wykonać 30 powtórzeń w serii.

Zawsze po przysiadach i martwym ciągu starajmy się wykonać na drabinkach kilka serii unoszenia nóg. Dzięki temu na drugi dzień odczujemy tylko ograniczony ból w dolnym odcinku kręgosłupa, przy zachowaniu względnie dobrej ruchomości. Jeżeli natomiast nie rozciągniemy się po ćwiczeniach obciążających kręgosłup, to z czasem usztywnimy sobie te partie, które powinny być elastyczne jak najdłużej.

Po treningu większość z nas ma zwyczaj wypijać jakieś mieszanki proteinowo-węglowodanowe. Jest ich tyle, że można wybierać, ale niezależnie od tego wyboru dobrze jest stosować suplement w postaci kapsułki zawierającej sproszkowaną żurawinę [Urinal], co pozwoli oczyścić nasze drogi moczowe z metabolitów, jakie wytworzyły się podczas ćwiczeń.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…