Kompresor to urządzenie wykorzystywane w celu wytworzenie sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem. Urządzenia te obecne są w wielu miejscach. W tym w zakładach produkcyjnych, stacjach benzynowych czy warsztatach samochodowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje kompresorów. Najpowszechniej stosowany jest model tłokowy. Warto wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Rodzaje kompresorów tłokowych

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje kompresorów. Jednym z nich jest kompresor tłokowy. Jego popularność wynika przede wszystkim z prostej budowy i nieskomplikowanej obsługi. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż jest to urządzenie stosunkowo niedrogie. Działanie tego urządzenia polega na posuwistym ruchu tłoka w cylindrze. Tłok podczas pracy kompresora zmniejsza objętość powietrza. Dzięki temu wzrasta jego ciśnienie. Tak działa kompresor tłokowy jednostopniowy. Na rynku dostępne są także kompresory wielostopniowe. Te jednak swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w dużych zakładach produkcyjnych. W przypadku warsztatu w zupełności wystarczy kompresor jednostopniowy. Najlepiej jeśli będzie to kompresor olejowy.

Pojemność kompresora

Wybierając kompresor tłokowy do warsztatu szczególną uwagę zwrócić trzeba na jego pojemność. Najlepiej jeśli wynosić ona będzie około 50 litrów. Tak duża pojemność urządzenia pozwoli na jego dłuższą pracę. W przypadku mniejszej pojemności konieczne będzie częste, ponowne uruchamianie urządzenia co negatywnie wpływać będzie na wydajność pracy.

Inne parametry kompresora

Pojemność to jednak nie wszystko co trzeba wziąć pod uwagę wybierając kompresor tłokowy. Ważny jest również taki parametr jak maksymalne ciśnienie robocze. Dostosowane powinno być do wymagań używanych narzędzi pneumatycznych. Najlepiej jeśli wartość ciśnienie wynosić będzie od 8 do 10 barów. Istotny jest także poziom hałasu. Oczywiście im ciszej urządzenie pracuje tym lepiej. Zwiększa to komfort pracy. Na rynku znaleźć można kompresory posiadające obudowę dźwiękochłonną.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…