Okulistyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną medycyny, w której szczególnie ważne są nowoczesne osiągnięcia technologiczne. Ludzki narząd wzroku to niewielki, lecz skomplikowany układ, od którego prawidłowej pracy zależy komfort naszego życia. W końcu wzrok jest dla człowieka najważniejszym zmysłem – to za jego pomocą w głównej mierze dokonujemy percepcji otaczającego nas świata. Stąd też nie jest niczym dziwnym, że kiedy nasze oczy zaczynają szwankować, większość z nas niezwłocznie udaje się do specjalisty.

Na szczęście minęły już czasy, w których lekarz miał do dyspozycji świecę i łyżeczkę do odgięcia powieki; obecnie gabinety okulistyczne pełne są nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu, który czyni badanie oka o wiele szybszym i łatwiejszym. Oto niektóre z przyrządów, na jakie możemy natknąć się w gabinecie okulisty.

 

Foropter, czyli profesjonalne dobieranie korekcji wzroku

Jednym z najpopularniejszych urządzeń okulistycznych jest foropter. Zapewne każdy, kto odwiedził kiedyś okulistę, wie jak wygląda ten przyrząd. Przypomina on rodzaj gogli na oczy z zestawem wymienianych soczewek. Pierwsze foroptery powstały już w latach 20. XX w., ale dziś urządzenia te są znacznie bardziej zaawansowane, choć zasada ich działania się nie zmieniła.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

Zestaw soczewek znajdujący się w foropterze pozwala zidentyfikować i ocenić wadę wzroku u badanego pacjenta. Wystarczy że spojrzy on przez okulary przyrządu, a lekarz, zmieniając soczewki za pomocą pokręteł, sprawdza, w jaki sposób zniekształcone jest widzenie badanego. Metodą tą można zdiagnozować zarówno daleko- jak i krótkowzroczność, a także astygmatyzm. Następnie na podstawie wyników badania można dobrać odpowiednie szkła korekcyjne, które polepszą wzrok (i komfort życia) pacjenta.

 

Badanie lampą szczelinową

Kolejnym przydatnym urządzeniem, jakim posługują się okuliści, jest lampa szczelinowa. Przyrząd ten to specjalny mikroskop, który dzięki ukierunkowanemu źródłu światła może dać wgląd w struktury gałki ocznej, takie jak twardówka, soczewka czy tęczówka. Lekarz może z dużą dokładnością ocenić wszelkie uszkodzenia lub anatomiczne nieprawidłowości w ich zakresie. Lampy szczelinowe oferują tak duże powiększenie, że za ich pomocą można diagnozować nie tylko przypadki zaćmy czy rozwarstwienia rogówki, ale nawet ocenić stopień zmętnienia soczewki.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…