Kiedy najlepiej stosować inhalacje? 

Inhalacje, stosowane także jako zabieg profilaktyczny, cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce. Stanowią one bowiem – znacznie zdrowszą niż w przypadku tradycyjnych tabletek i suplementów diety – metodę wspierania organizmu, nie tylko w przypadku osób borykających się z alergiami i chorobami układu oddechowego, ale i tych z nas, którzy posiadają nieco wrażliwsze płuca i oskrzela, co sprawia, że ich układ oddechowy narażony jest na zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz skutki oddychania przegrzanym lub zbyt zimnym powietrzem. Inhalacje poleca się także osobom pracującym na co dzień w pomieszczeniach sztucznie klimatyzowanych, gdyż dzięki temu zabiegowi odporność na zmiany temperatury wywołane przez różnice pomiędzy klimatyzowanym wnętrzem i przegrzanym powietrzem na zewnątrz biura przestają być dotkliwe. Suche i zakurzone powietrze powoduje automatyczny wzrost ilości wydzielanego śluzu oskrzelowego, co sprawia, że wzrasta także ilość pożywki śluzowej, stanowiącej organiczne podłoże dla bakterii, wirusów i grzybów w naszym organizmie. Inhalacja – jako metoda profilaktyki i higieny zdrowia naszego układu oddechowego – powodują powrót do zdrowego nawilżenia powietrza, które dzięki temu lepiej krąży w naszym układzie oddechowym. Warto przy tym wiedzieć, że optymalny procent nawilżenia powietrza, które wdychamy wynosi od 55% do 70% wilgotności.

Inhalator
Inhalator

Dobrze dobrany inhalator pozwoli nam zoptymalizować wewnętrzne nawilżenie płuc i oskrzeli, dzięki czemu aktywna powierzchnia pęcherzyków oddechowych w tych narządach wzrośnie i nie tylko nasz układ oddechowy, ale i mózg zostaną optymalnie dotlenione.

Rodzaje inhalatorów najlepsze do stosowania w użytku domowym 

Do użytku domowego najlepiej wybrać inhalator pneumatyczno-tłokowy lub ultradźwiękowy. Są one najprostsze, a dzięki temu najbezpieczniejsze w samodzielnym stosowaniu na co dzień. Inhalator pneumatyczno-tłokowy nazywany także sprężarkowym lub kompresowym jest urządzeniem, które wyposażone zostało w  zasilany prądem kompresor (czyli ową pneumatyczną sprężarkę). Dzięki temu rozwiązaniu sprzężone powietrze przepychane jest do nebulizatora i tam następuje produkcja aerozulu na bazie rozpuszczonego leku. Nebulizator to swoiste centrum i serce urządzenia, gdyż w jego przestrzeni odbywa się właśnie przemiana stanu skupienia leku z roztworu na aerozol wziewny. Inhalator ultradźwiękowy został opracowany dekadę później niż urządzenia pneumatyczno-tłokowe, w latach sześćdziesiątych XX. wieku. W tym przypadku zamiana roztworu lekowego na aerozol odbywa się za pośrednictwem generujących drgań ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Ten rodzaj inhalatora nie posiada części w postaci nebulizatora, gdyż do produkcji aerozolu wykorzystywana jest po prostu specjalna komora. Oba rodzaje inhalatorów polecane są do bezpiecznego użytku domowego.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza kosztów całkowitych (TCO) wypożyczonego sprzętu budowlanego: Jak zrozumieć i kontrolować wydatki

W dzisiejszym dynamicznym środowisku budowlanym, zarządzanie kosztami projektu, takiego ja…