Dom Bez kategorii Geodezja wspiera archeologię

Geodezja wspiera archeologię

3 min odczyt
0
0
193

Geodezja jest dziedziną nauki, która z wielkim powodzeniem wspiera inne kierunki. Badania, które prowadzi się w jej zakresie dają pomocne dane i pomiary służące do otrzymywania dalszej wiedzy. Sama również posiłkuje się na innych dziedzinach co jednak nie umniejsza jej roli.

Niekiedy, jak w przypadku współpracowania z archeologami, praca geodety może okazać się kluczowa na danym etapie odkryć. Jak wiemy oba te zawody bezpośrednio zajmują się tym, co związane z ziemią, dlatego ich połączone siły przynoszą świetne efekty.

Reklama: http://geograf-geodezja.pl

Geodezja w archeologii

Gdyby nie geodezja nie dałoby się dotrzeć do dużej części znalezisk archeologicznych. Prowadzone wykopaliska są zawsze otaczane opieką geodety, który nadzoruje liczne pomiary posiłkując się swoją wiedzą.

Geodezja sprawdza się poprzez tworzenie precyzyjnych i szczegółowych pomiarów powierzchni oraz objętości. Wykorzystuje swoje narzędzia pracy jak np. lasery do pomiarów. Na końcowym etapie swoją rolę ma również w opisywaniu wyników, które są opracowywane przez programy komputerowe. Wówczas wielkie znaczenie ma doświadczenie geoinformatyczne oraz korzystanie z narzędzi, na których pracuje się w tym zakresie.

Ponadto geodezja przydaje się również wespół z architektami do odtwarzania planów budynków, których pozostałości są ujawniane w skutek odsłaniania kolejnych warstw ziemi w wykopaliskach.

Geodeci pracują ramię w ramię z archeologami podczas prac terenowych. Wykorzystują technologię naziemnego skaningu laserowego, tachimetrię oraz prowadzą pomiary inwentaryzacyjne przy pomocy ręcznego lasera, który może się dostać w bardziej ograniczone miejsca.

Laserowe skanowanie nie tylko daje obraz miejsca pracy, ale też jest metodą, dzięki której znaleziska są bezpieczniejsze. Naukowcy widzą gdzie powinni kopać i jak zachować szczególną ostrożność żeby nie zniszczyć odkryć.

Dzięki temu schowane przez czas dzieje historyczne zaczynają odkrywać przed badaczami swoje tajemnice. Konieczność łączenia dwóch dziedzin naukowych jest tak duża, że część uczelni o kierunkach matematyczno-przyrodniczych otwiera na swoich wydziałach kierunki, które na nich się opierają.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Naczelny
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Osocze bogatopłytkowe: Ewolucja, Innowacje i Perspektywy Przyszłościowe

Historia terapii osoczem bogatopłytkowym Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) ma długą hi…