Wykorzystuj znane Ci osoby i zwykłe lokalizacje, aby doskonalić swoje umiejętności

Praca z modelami nie polega tylko na uwiecznianiu profesjonalistów, którzy na różne sposoby starają się żyć z pozowania. Często, kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że jesteś fotografem, okazuje się, że sami zaczynają prosić się, by mogli Ci pozować. Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem swoich zdolności w dziedzinie wykonywania portretów, to jest to wspaniały sposób pozyskiwania nowych modeli, z którego warto skorzystać.

W rzeczywistości, istnieje szereg umiejętności, które należy rozwijać, spośród których wiele tak naprawdę ma niewiele wspólnego z fotografią. Jeśli spędzisz trochę czasu, przynajmniej na początku, pracując z ludźmi, których już znasz, możesz ominąć jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakim jest przełamywanie pierwszych lodów. Wbrew pozorom, okazuje się to zaskakująco trudne, chyba że jesteś zrelaksowany, pewny siebie i w całości kontrolujesz sytuację. Wykorzystanie jako modela kogoś, kogo dobrze znasz pozwala uniknąć tego elementu procesu i zająć się od razu doskonaleniem pozostałych umiejętności.

Trzeba jednak przy tym uważać i nie wpaść w pułapkę wybierania spośród takich „wolontariuszy” jedynie tych osób, które uważasz za atrakcyjne – miej w głowie starą prawdę, że nie należy oceniać książki tylko po jej okładce. Niektórzy ludzie będą wyglądać na zdjęciach dużo lepiej, niż można by się było tego spodziewać, podczas gdy inni mogą nie prezentować się tak dobrze, jak przewidywałeś. Oczywiście, częścią fotografii portretowej jest umiejętność sprawienia, by każdy wyglądał jak najlepiej, choć z pewnością nie jest też tak, że zawsze da się z góry ocenić fotogeniczność danej osoby.

Jeśli model jest bliskim znajomym lub członkiem rodziny, to najprawdopodobniej nie ma on doświadczenia w pozowaniu, a zatem musisz postarać się stworzyć przyjazną atmosferę, być pozytywnie nastawionym i okazać mu maksimum zainteresowania, żeby przez cały czas mógł czuć się komfortowo i pewnie. Pamiętaj, że swoboda, z jaką portretowana osoba podchodzi do sesji, oraz to, z jaką naturalnością pozuje, może nie mieć związku z tym, jak będzie ona wychodzić na zdjęciach, dlatego musisz być przygotowany na to, by dostosować się do sytuacji.

Aby móc pracować z modelami, nie trzeba wcale mieć własnego studia, ponieważ istnieje wiele miejsc, które są dostępne za darmo i w których można robić spektakularnie prezentujące się portrety. Na przykład, ktoś zarządzający pobliskim hotelem lub salą widowiskową może być skłonny pozwolić Ci zrobić kilka zdjęć w ich recepcji lub foyer. Jeśli będziesz uprzejmy i obszernie wyjaśnisz, co sobie wymyśliłeś, być może nawet skorzystasz z pomieszczeń za darmo.

Pamiętaj, aby przestrzegać wszelkich ograniczeń odnośnie tego, gdzie wolno Ci fotografować, a w których lokalizacjach nie powinieneś wykonywać zdjęć. Warto mieć również świadomość, że gdy pracujesz z niedoświadczonym znajomym lub członkiem rodziny, może on nie chcieć pozować w miejscu, w którym znajduje się mnóstwo przypadkowych ludzi. Może to sprawić, że poczują się nieswojo i będą jeszcze bardziej skrępowani niż zwykle. Ponadto, pomimo tego, że wiele hoteli jest bardzo gustownie urządzonych, najlepiej unikać zbytnio zabałaganionego tła. Na szczęście, jak z pewnością się przekonasz, w wielu przypadkach będziesz mógł pracować w niezwykle atrakcyjnie oświetlonych pomieszczeniach, w których często będą się znajdowały także bardzo efektownie prezentujące się lampy. W odpowiednich warunkach, mogą one być wykorzystane jako jedyne źródło oświetlenia lub zostać właściwie uzupełnione przy użyciu blendy.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Preparaty na wzmocnienie naczyń krwionośnych

Dobrej jakości preparat, idealny na wzmocnienie naczyń krwionośnych, powinien mieć w swoim…