Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, oto kilka póz dobrych na początek, które możesz rozwinąć przy pomocy swoich modeli

PODKREŚL KSZTAŁTY

Umożliwienie modelowi wykorzystania swojego ciała i stroju do wykreowania efektownego kształtu lub wzoru nie tylko sprawi, że zdjęte będzie bardziej interesujące wizualnie, ale również pozwoli stworzyć portret, który ukaże energię, odda osobowość i będzie bardziej dynamiczny. W przypadku mężczyzn może być to dobry sposób przedstawienia ich atletycznej sylwetki, natomiast jeśli chodzi o kobiety, to takie podejście pozwala sprawić, by wyglądały one na seksowne i pełne życia. Choć można udzielać modelowi wskazówek, zbyt wiele uwag może go zniechęcić i spowodować, że on – i jego poza – staną się spięci. Jest to coś, czego najlepiej spróbować z nieco bardziej doświadczonym modelem, ponieważ amator noże po prostu poczuć się niezręcznie.

ZAREJESTRUJ NATURALNE UŚMIECHY

Istnieją dwa różne rodzaje uśmiechu, o których wykonanie można spróbować poprosić swoich modeli. Pierwszym z nich jest uśmiech z zamkniętymi ustami, który sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku mężczyzn, jeśli chcesz uzyskać subtelny, ledwie dostrzegalny uśmiech męskiego modela patrzącego wprost w obiektyw, lub w przypadku kobiet, gdy prosisz je o nieco zuchwały, bezczelny uśmieszek, zazwyczaj z oczami odwróconymi od aparatu. Jego przeciwieństwem jest jak najbardziej naturalny i szczery uśmiech, gdyż nieszczery nigdy nie wygląda dobrze. Tym razem jednak role się odwracają: poproś modelkę, by śmiejąc się, patrzyła w obiektyw, zaś męskiego modela o spojrzenie gdzieś w bok poza kadr.

OPRZYJ O COŚ MODELA

Jest to świetny rodzaj pozy, zwłaszcza dla tych modeli, którzy są nieco mniej pewni siebie, ponieważ nieco ułatwia im to zbudowanie pozy. Jeśli fotografowana osoba oprze się lub nawet położy, nie będzie się musiała tak mocno skupiać na kontrolowaniu całego ciata, niż gdybyś robił zdjęcie jej całej postaci w pozycji stojącej. Mężczyźni nie wyglądają najlepiej w pozach leżących, ale oparci górną częścią pleców, barkiem lub łokciem o ścianę lub poręcz – prezentują się doskonale.

MODEL W POZYCJI SIEDZĄCEJ

Pozwól po prostu modelowi usiąść i patrzeć w obiektyw, a będziesz miał szansę zrobić wyrazisty portret męski lub intrygujący portret kobiecy (pomyśl o zdjęciach Christine Keeler), bez potrzeby proszenia ich, by robili cokolwiek więcej. Jest to szczególnie dobry pomysł na wykonanie portretu, gdy sytuacja lub poza pozwala im oprzeć na czymś łokcie. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest poproszenie modela, aby usiadł na stopniach schodów i pozwolił odpocząć swoim rękom, kładąc łokcie na kolanach. Innym rozwiązaniem może być posadzenia modela na odwróconym do tyłu krześle tak, by mógł oprzeć swoje ramiona i ręce na jego oparciu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Samodzielne mycie samochodu. Czy to ma sens?

Samodzielne mycie samochodu to krok, na który decyduje się wielu kierowców, uważając, że w…