Dom Sprzęt Butelki PET i HDPE w naszym otoczeniu

Butelki PET i HDPE w naszym otoczeniu

4 min odczyt
0
0
147

Nasz świat jest obecnie oparty na dwóch rzeczach – ropie naftowej i plastiku. Bez którejś z tych dwóch rzeczy ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w naszych czasach. Jednakże od dłuższego czasu zwraca się uwagę na niekorzystny wpływ wyrobów plastikowych na środowisko. Wówczas na myśl, mówiąc o plastikowych butelkach, mogą nam w pierwszej kolejności przyjść wyroby kryjące się pod tajemniczym oznaczeniem PET. Dopiero w dalszej kolejności, najczęściej wśród osób zapoznanych z tematem pada jeszcze bardziej tajemnicze hasło „HDPE”.

Czym są wyroby PET?

Jest to nic innego jak polimer, którego nazwa po rozwinięciu brzmi Tereaftalan Polietylenu. Najczęściej będąc konsumentem, spotkamy ten wyrób na dziale spożywczym w najbliższym sklepie. Są one bardzo chętnie wykorzystywane przez producentów żywności ze względu na możliwość przepuszczalności światła odpowiadającej niemal tej szklanej. Idąc tym tropem i zwracając uwagę, że większość klientów jest wzrokowcami, to nasuwa się sugestia większej chęci sprzedania swojego towaru. Dlatego najczęściej będą opakowane w to napoje, dania gotowe itp. Z aspektów technicznych, producentów zachęca brak szkodliwości przenikania cząstek do żywności, dzięki czemu są one w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Zatem pozostaje drugie pytanie, otóż:

Do czego służą butelki HDPE?

Rozszyfrowując na początku nazwę, otrzymamy (tłumacząc na polski) polietylen o wysokiej gęstości. Są one rzadziej wykorzystywane do kontaktu z żywnością, zatem producent butelek HDPE może je z powodzeniem wyrabiać półprzezroczyście lub nawet w jednolitym, nieprzepuszczalnym kolorze. Ich głównym zastosowaniem jest przede wszystkim funkcjonalność ze względu na wysoką wytrzymałość. Najczęściej znajdziemy w nich opakowane oleje silnikowe, kosmetyki, szampony czy środki do prania. Jak widać, jest tu wszystko to, czego klient raczej nie szuka po wyglądzie.

 

Podsumowując, butelki HDPE oraz PET są najbardziej rozpowszechnione i najłatwiej je spotkać. Dzięki ich właściwościom oraz dzięki temu szerokiemu zastosowaniu można je znaleźć w niemal każdej gałęzi współczesnej gospodarki.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Rusztowania

    RUSZTOWANIA – CZYM SĄ ? Rusztowania to tymczasowe konstrukcje, umożliwiające prace b…
  • Zimowe wyprzedaże lamp ogrodowych

    Zimowe wyprzedaże lamp ogrodowych Zima to okres, który równa się jednemu: Lampy ogrodowe –…
  • Jak wylać posadzkę?

    Wlewanie posadzki to proces składający się z kilku etapów. Nie jest to skomplikowane, jedn…
Załaduj więcej Sprzęt

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Olej do świec – jakie produkty wybierać?

Plastikowe świece, które palą się dzięki znajdującym się w nich oleju to praktyczny elemen…