Białko stanowi budulec naszego organizmu i choć potocznie kojarzy się z odpowiednim stanem naszych włosów, skóry i paznokci, często zapominamy o tym, że aby nasza sylwetka zdrowo i atletycznie się prezentowała, należy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich ilość tego makroskładnika.

Jaką ilość białka należy spożywać? 

Najczęściej zaleca się spożywani od 0,6-1 grama białka na kilogram masy naszego ciała. Taka ilość pozwoli nam swobodne budować masę mięśniową, nie zmuszając przy tym nerek do nadmiernej pracy, która byłaby spowodowana zbyt dużymi ilościami protein w naszym organizmie. Warto pamiętać, że białka będą świetnie sprawdzały się, jako makroskładnik dla osób, będących na diecie redukcyjnej tkankę tłuszczową – dzięki aminokwasom, które są w nich zawarte nasz organizm musi zużyć większe ilości energii, aby rozłożyć cząsteczki przyjętego pokarmu. Dodatkowo spożywanie dużej ilości protein daje nam stosunkowo szybkie i długotrwałe uczucie sytości względem tłuszczy oraz węglowodanów.

Skąd pozyskiwać białko? 

Głównym i łatwo dostępnym źródłem białka są produkty odzwierzęca, zwłaszcza z drobiu – kurczak, indyk, jajka. Jeśli nie mamy żadnych nietolerancji świetnie sprawdzi się także nabiał – twaróg, serki wiejskie czy wysokobiałkowe jogurty. Jeśli zależy nam na diecie roślinnej, to duże ilości protein dostarczą nam warzywa strączkowe, takiej jak np. fasola. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest także dostarczanie białka z odżywek białkowych, które są już powszechnie dostępne na rynku. Mogą one być tradycyjne, dla osób spożywających nabiał bądź wegańskie.

Komentarze
 • Odżywki białkowe: co musisz o nich wiedzieć?

  Odżywki białkowe są dostępne na rynku w wielu różnych postaciach. Do wyboru mamy mięc prze…
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Jak ubierać dziecko

  Dzieci rosną niesamowicie szybko i inwestowanie w drogie, markowe ubrania nie zawsze odnos…
 • Nie płacz, kiedy nie jadę

  Lipiec upłynął pod znakiem wcześniejszych powrotów z wakacji. Nauczka, że trzeba jeździć n…
 • Krzesła

  Wszyscy chcemy aby nasz dom był urządzony inaczej niż inne, by wnętrze naszego mieszkania …
Załaduj więcej Newsy

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak ubierać dziecko

Dzieci rosną niesamowicie szybko i inwestowanie w drogie, markowe ubrania nie zawsze odnos…