Aminokwasy to podstawowa jednostka budulcowa białek. Są nam niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Ponadto zwiększają wytrzymałość organizmu, poprawiają kondycję, zapobiegają infekcjom i przeciwdziałają stanom lękowym i depresyjnym. Aminokwasy dzielą się na białkowe i niebiałkowe, dodatkowo te pierwsze dzielą się na endogenne i egzogenne. Endogenne to takie, które występują naturalnie w organizmie człowieka, natomiast egzogenne to takie, które należy dostarczyć wraz z pożywieniem.

 

Reklama: https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/aminokwasy-53

 

Na rynku dostępnych jest wiele tanich aminokwasów w postaci suplementów diety. Chwalą je sobie głównie sportowcy, którzy uprawiają sporty siłowe. Przyśpieszają regenerację, wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i przyspieszają budowę mięśni.Tanie aminokwasy zaczynają się od nawet 20 złotych i są dostępne dla każdego. Najbardziej rozpowszechnionymi są leucyna, izoleucyna i walina, które zaliczane są do grupy aminokwasów rozgałęzionych. Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi większej dawki aminokwasów, musimy sięgnąć po te dobre, z wyższej półki. Ceny wahają się wtedy od 150 złotych do nawet 300. Jeśli nie wiemy co jest dla nas odpowiednie, warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i zapytać sprzedawców, którzy posiadają wiedzę na temat odpowiedniego stosowania odżywek. Aminokwasy te są często w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub w postaci tabletek. Kategorycznie, nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż zamiast wspomóc organizm, możemy mu tylko zaszkodzić.

Istnieją na rynku także inne produkty bogate w aminokwasy. Batony, napoje, a nawet jogurty. Jest to tańsza alternatywa dla osób chcących w jakiś sposób dostarczyć organizmowi więcej aminokwasów. Każdy kto je takie produkty, musi jednak mieć na uwadze, że nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.

Aminokwasy można znaleźć także w naturalnie występujących produktach. Jaja, orzechy, sery to tylko przykłady produktów pełnych aminokwasów. Warto czasem zamiast batonika proteinowego poszukać naturalnie występującego zamiennika.

Wiktoria Kolasińska

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
  • Krzesła

    Wszyscy chcemy aby nasz dom był urządzony inaczej niż inne, by wnętrze naszego mieszkania …
  • Działalność czysto usługowa

    Przez pięć lat firma Dobry Serwis Anety i Tomasza Skarżyckich posprzątała ponad 300 tys. m…
  • Co ty wiesz o własnej firmie?

    Jesienią zawsze zaczyna się szkoła. I wbrew pozorom, wcale nie kończy się wraz z ostatnim …
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Krzesła

Wszyscy chcemy aby nasz dom był urządzony inaczej niż inne, by wnętrze naszego mieszkania …