Aminokwasy to podstawowa jednostka budulcowa białek. Są nam niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Ponadto zwiększają wytrzymałość organizmu, poprawiają kondycję, zapobiegają infekcjom i przeciwdziałają stanom lękowym i depresyjnym. Aminokwasy dzielą się na białkowe i niebiałkowe, dodatkowo te pierwsze dzielą się na endogenne i egzogenne. Endogenne to takie, które występują naturalnie w organizmie człowieka, natomiast egzogenne to takie, które należy dostarczyć wraz z pożywieniem.

 

Reklama: https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/aminokwasy-53

 

Na rynku dostępnych jest wiele tanich aminokwasów w postaci suplementów diety. Chwalą je sobie głównie sportowcy, którzy uprawiają sporty siłowe. Przyśpieszają regenerację, wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i przyspieszają budowę mięśni.Tanie aminokwasy zaczynają się od nawet 20 złotych i są dostępne dla każdego. Najbardziej rozpowszechnionymi są leucyna, izoleucyna i walina, które zaliczane są do grupy aminokwasów rozgałęzionych. Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi większej dawki aminokwasów, musimy sięgnąć po te dobre, z wyższej półki. Ceny wahają się wtedy od 150 złotych do nawet 300. Jeśli nie wiemy co jest dla nas odpowiednie, warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i zapytać sprzedawców, którzy posiadają wiedzę na temat odpowiedniego stosowania odżywek. Aminokwasy te są często w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie lub w postaci tabletek. Kategorycznie, nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż zamiast wspomóc organizm, możemy mu tylko zaszkodzić.

Istnieją na rynku także inne produkty bogate w aminokwasy. Batony, napoje, a nawet jogurty. Jest to tańsza alternatywa dla osób chcących w jakiś sposób dostarczyć organizmowi więcej aminokwasów. Każdy kto je takie produkty, musi jednak mieć na uwadze, że nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety.

Aminokwasy można znaleźć także w naturalnie występujących produktach. Jaja, orzechy, sery to tylko przykłady produktów pełnych aminokwasów. Warto czasem zamiast batonika proteinowego poszukać naturalnie występującego zamiennika.

Wiktoria Kolasińska

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Co trzeba zweryfikować przed zakupem nieruchomości?

Co trzeba zweryfikować przed zakupem nieruchomości? Zakup nieruchomości to duży wydatek. W…